
Ból pleców to jedna z najczęściej zgłaszanych lekarzom dolegliwości. Obecnie dotyczy on osób w każdym wieku i to niezależnie od płci. Wpływ na to mają urazy, schorzenia oraz bardzo często również niewłaściwy tryb życia. Niestety taki stan może uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Dlatego też pacjenci szukają skutecznych sposobów na powrót do pełnej sprawności. Na szczęście takie istnieją. Jednym z nich są regularne ćwiczenia na ból pleców. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Wyjaśnimy w nim również, jak powinny one wyglądać.
Dlaczego ruch jest skutecznym sposobem na walkę z bólem pleców?
Zazwyczaj, kiedy pojawia się ból, pacjenci natychmiast ograniczają aktywność fizyczną. Niestety jest to dużym błędem. Warto bowiem wiedzieć, że kręgosłup stworzony został do poruszania się, przez co to właśnie brak aktywności może być przyczyną wszelkich problemów. Ból pleców najczęściej dotyczy osób prowadzących siedzący tryb życia. Wynika to z tego, że siedzenie przez dłuższy czas powoduje nacisk na kręgosłup, co niestety prowadzi do bólu, a po jego wystąpieniu – do jego pogłębienia.
Najlepszym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest zatem ruch. Wszelka aktywność pomaga rozluźnić mięśnie oraz daje im siłę. Zwiększa się także przepływ krwi w dolnej części pleców, co zmniejsza sztywność i przyspiesza regenerację. W rezultacie proces leczenia przebiega szybko i sprawnie.
Ból pleców – ćwiczenia, które powinieneś wprowadzić w swoim domu
Aby ćwiczenia mogły złagodzić ból pleców, powinny zostać odpowiednio dopasowane. Działanie to musi uwzględniać zarówno zgłaszaną dolegliwość, jak i możliwości chorego. Dlatego też, kiedy pojawi się dyskomfort, należy jak najszybciej przerwać daną aktywność i powrócić do niej dopiero za jakiś czas. Co więcej, wykonywane przez Ciebie czynności powinny wzmacniać nie tylko kręgosłup, ale również Twoje mięśnie. Tylko w ten sposób ustabilizujesz postawę, co jest kluczowe w walce z tym schorzeniem.
Ćwiczenia rozciągające
Absolutną podstawą przy walce z bólem pleców jest wykonywanie ćwiczeń rozciągających. Ich zadaniem jest rozluźnienie mięśni i poprawa elastyczności ciała. Działanie to wpływa na ruchomość, pozwalając na pełny zakres ruchu. W ćwiczeniach rozciągających pomocna może okazać się dostępna w naszym sklepie ławka inwersyjna. Umożliwia ona wykonywanie ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, likwidując nacisk na mięśnie i nerwy. Wykorzystuje się przy tym odwróconą dekompresję, podczas której ciało odpoczywa i się rozluźnia. Dzięki temu jest to efektywniejsze niż tradycyjna gimnastyka. Dla niektórych ważne może być również to, że w jej przypadku wystarczy zaledwie kilka minut ćwiczeń każdego dnia, aby zauważyć pożądany efekt.
Ćwiczenia mięśni brzucha
Mięśnie brzucha podtrzymują kręgosłup, stabilizując postawę. Nadają mu także charakterystyczną krzywiznę w kształcie litery S. Ich osłabienie może zatem skutkować powstawaniem odkształceń prowadzących do pojawienia się dolegliwości bólowych. To dlatego, chcąc pozbyć się bólu pleców, należy skupić się również na ćwiczeniach wzmacniających tę partię ciała.
Ćwiczenia mięśni pośladków
Mięśnie pośladków, podobnie jak mięśnie brzucha, stabilizują kręgosłup oraz dolny odcinek pleców. Angażowane są one zwłaszcza podczas poruszania biodrami, pozwalając zachować prostą sylwetkę. Są to zatem jedne z ważniejszych mięśni odciążających plecy. Podczas ćwiczeń nie możesz więc o nich zapomnieć.
Spacery
Spacery nie należą do zbyt obciążających czynności. Jednocześnie to skuteczny sposób na wzmocnienie mięśni i poprawę stabilności kręgosłupa. Dodatkową zaletą jest to, że w trakcie ich trwania można miło spędzić czas na świeżym powietrzu.
Pływanie
Pływanie, tak samo jak spacery, uważane jest za aktywność, która nie obciąża. Wzmacnia za to wiele partii mięśni.
Jak często wykonywać ćwiczenia na ból pleców?
Skuteczność wykonywanych przez Ciebie ćwiczeń uzależniona jest w głównej mierze od Twojej regularności. To właśnie dlatego bardzo ważne jest odpowiednie planowanie. Na początek wyznacz sobie dwa dni w tygodniu, podczas których podejmiesz aktywność fizyczną. Najlepiej też trzymaj się stałej pory dnia. Po jakimś czasie możesz zwiększyć częstotliwość o dodatkowy dzień. Stosując się do tego rytmu, z całą pewnością złagodzisz ból i zapobiegniesz jego nawrotom w przyszłości. Jeśli chcesz, aby rezultaty były jeszcze lepsze, to pomyśl dodatkowo o odpowiednich narzędziach do ćwiczeń. Całą gamę różnorodnych produktów, które pomagają przynieść ulgę kręgosłupowi, znajdziesz w naszym e-sklepie.