Odczuwając ból w obrębie pleców, zaczynasz unikać ruchu. Jest to jak najbardziej naturalne, jednak niekoniecznie dobre dla zdrowia. Okazuje się bowiem, że odpowiednie ćwiczenia są w stanie złagodzić Twoje dolegliwości. W dzisiejszym wpisie pokażemy Ci, jak powinno wyglądać rozciąganie dolnej części pleców. W ten sposób rozluźnisz mięśnie i przyspieszysz proces leczenia.
Ból w dolnej części pleców – przyczyny
Ból pleców to dość częsty problem, który zazwyczaj dotyczy ich dolnej części. Dotyka on osoby w każdym wieku. Nierzadko pojawia się nagle i może mieć wiele przyczyn, takich jak:
– kontuzja,
– uraz,
– napięcie,
– przeciążenie mięśni,
– zła postawa,
– choroba zwyrodnieniowa.
W większości stan ten jest skutkiem:
– wykonywanej pracy – podnoszenie ciężarów, siedzący tryb życia itp.;
– złej postawy w trakcie siedzenia;
– braku ruchu.
Uszkodzeniu ulega wówczas najczęściej kręgosłup lędźwiowy, a także stawy, dyski międzykręgowe, rdzeń kręgowy, więzadła kręgosłupa, nerwy, mięśnie lub narządy wewnętrzne brzucha i miednicy.
Dlaczego warto wprowadzić ćwiczenia rozciągające?
Czy wiesz o tym, że to właśnie mięśnie pomagają utrzymać kręgosłup we własciwej pozycji? Leczenie bólu w obrębie dolnej części pleców polega więc w szczególności na rozluźnianiu i wzmacnianiu mięśni pleców, brzucha i nóg, w czym pomóc ma rozciąganie. Dzięki niemu zdejmiesz ciężar z obciążonego i zmęczonego kręgosłupa, co zminimalizuje ból oraz poprawi elastyczność i mobilność ciała.
Jak powinno wyglądać rozciąganie dolnej części pleców?
Zastanawiasz się nad tym, jak powinno wyglądać rozciąganie dolnej części pleców? Ze względu na to, że w tym wypadku wskazana jest jedynie umiarkowana aktywność, wykonywane przez Ciebie ćwiczenia muszą być bardzo proste. Poniżej przedstawiamy przykłady:
– koci grzbiet – to bardzo popularne ćwiczenie, które rozluźnia i poprawia krążenie. Nie jest wymagające, dlatego z całą pewnością poradzi z nim sobie niemal każdy. Na początek przejdź do klęku podpartego, przenosząc ciężar ciała na łokcie. Ręce powinny być wyprostowane i rozstawione na szerokość ramion, a uda umieszczone równolegle do nich. Głowę umieść w linii prostej z kręgosłupem. Dopiero znajdując się w takiej pozycji, możesz przejść do wykonania kociego grzbietu. Schowaj głowę między ramionami i wypchnij kręgosłup w górę. Wytrzymaj tak przez kilka sekund. Następnie głowę poprowadź ku górze, a kręgosłup ku podłodze;
– unoszenie bioder do linii łączącej kolana i barki – w tym ćwiczeniu musisz położyć się na plecach. Wykorzystaj przy tym matę do ćwiczeń, która zwiększy Twój komfort. Ręce ułóż wzdłuż tułowia, a nogi zegnij w biodrach i kolanach. Unoś biodra do linii łączącej kolana i barki – staraj się przy tym utrzymać napięte mięśnie brzucha. Pozostań w tej pozycji kilka sekund. Dla zadowalającego rezultatu dobrze jest wykonać kilkanaście powtórzeń.
Przyrządy i akcesoria pomagające w rozluźnieniu mięśni
Ćwiczenia rozciągające warto wspomóc różnego rodzaju przyrządami i akcesoriami. W ten sposób Twoje działanie będzie jeszcze skuteczniejsze. W naszym sklepie znajdziesz np. poduszkę Core Restore. Stabilizuje ona prawidłową postawę ciała, co łagodzi dolegliwości bólowe. Możesz ją wykorzystać podczas siedzenia, jak i również do wykonywania niektórych ćwiczeń, które otrzymasz wraz z produktem.
Jeśli zmagasz się z bólem w dolnej części pleców, to koniecznie rozważ również wprowadzenie ćwiczeń na ławce inwersyjnej. Poprawiają one elastyczność i zmniejszają napięcie mięśni, co również eliminuje dolegliwości bólowe.
Jak zapobiegać pojawieniu się bólu w dolnej części pleców?
Nie od dziś wiadomo, że dolegliwościom bólowym lepiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Warto więc poczynić pewne kroki, które zminimalizują ryzyko pojawienia się bólu w dolnej części pleców. Wśród nich znaleźć powinna się:
– regularna aktywność fizyczna, która wzmocni mięśnie pleców i brzucha,
– dbanie o prawidłową postawę i higienę pracy,
– przestrzeganie zasad prawidłowego podnoszenia ciężarów.
No i koniecznie pamiętaj o tym, że jeśli mimo wszystko ból jednak się pojawi, to nie należy za wszelką cenę unikać aktywności fizycznej. Zdecydowanie lepiej jest się przełamać i rozpocząć odpowiednie rozciąganie dolnej części pleców.