Co pomaga na rwę kulszową? Poznaj sprawdzone sposoby na walkę z bólem 0
Co pomaga na rwę kulszową? Poznaj sprawdzone sposoby na walkę z bólem

Rwa kulszowa jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem. Głównie dlatego, że powoduje u ból o bardzo dużym nasileniu. Często porównuje się go do ,,uderzenia pioruna". Potrafi w jednej sekundzie ,"powalić" człowieka i szczególnie mocno uprzykrzyć życie. Czym zatem jest konkretnie ta dolegliwość i co pomaga na rwę kulszową?

Przyczyny występowanie rwy kulszowej

Nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem występującym w ciele człowieka. Łączy ze sobą korzenie nerwowe L4, L5 i S1-S3, które usytuowane wspólnie zaopatrują kończynę dolną w odczucia czuciowo-ruchowe. Nerw kulszowy rozpoczyna się w miednicy mniejszej i wędruje poprzez pośladek, tylną część uda i podudzie aż do stopy. Jeśli pojawią się nagły lub stały ucisk na niego, to jego funkcjonowanie jest automatycznie zaburzone. W zdrowym kręgosłupie naturalne krzywizny, które tworzą kręgi i dyski, amortyzują wstrząsy i zapewniają odpowiednia sprężystość kręgosłupa. W przypadku jednak gdy dyski zaczynają wystawać poza obszar kręgosłupa, mogą one podrażniać korzonki nerwowe i wywoływać nieprzyjemny i mocny ból.

Przyczyny ucisku nerwu kulszowego:

  • zwyrodnieniowe choroby kręgosłupa;
  • nieprawidłowa budowa miednicy;
  • choroby nowotworowe;
  • stany zapalne w obrębie kręgosłupa;
  • tymczasowe obciążenia kręgosłupa jak np. ciąża lub otyłość.

Atak rwy kulszowej jest z reguły nagły i bardzo bolesny. Pojawiać się może w momencie podjęcia ciężkiej pracy fizycznej (wymagającej dźwigania i mocno obciążającej kręgosłup). U starszych osób, u których dużym wysiłkiem będzie już samo wstanie z fotela, może wystąpić atak rwy kulszowej. Ponieważ mięśnie kręgosłupa są już słabe i nie zapewniają odpowiedniej podpory dla kręgosłupa, krążki i dyski mogą ulec wybrzuszeniu, a co za tym idzie, wywierać uciska na nerw kulszowy.

Atak ostrego bólu - co pomaga na rwę kulszową?

Rwa kulszowa jest schorzeniem, które potrafi zaburzyć funkcjonowanie człowieka. Ciężko jest skupić się na innych czynnościach, gdy ból przeszywa bok, pośladek lub całą nogę. Jak zatem poradzić sobie z bólem podczas ataku? Co pomaga na rwę kulszową?

1. Pozycja przeciwbólowa

Pierwszym sposobem jest szukanie pozycji ciała, w której uda się odciążyć kręgosłup i zminimalizować ból. Pozycja przeciwbólowa dla każdego będzie inna. Najczęstszą pozycją jest pozycja embrionalna, Gdy ta nie pomoże, można spróbować pozycji przeprostu - czyli wygięcia kręgosłupa w odwrotną stronę niż w embrionalnej. Często jednak te pozycje przynoszą ulgę na chwilę. W nocy podczas snu, gdy już uda się zasnąć choć na chwilę, ból zaczyna znów doskwierać i budzi człowieka ze snu.

2. Środki przeciwbólowe

Na każdy ból tak również na ból towarzyszący rwie kulszowej, stosowane są środki przeciwbólowe. Często są to silne środki, typu Ketonal i zazwyczaj tylko doraźnym sposobem na rwę kulszową. Chcąc bowiem całkowicie pozbyć się bólu należy usunąć przyczynę bólu.

3. Operacja

Większość przypadków pacjentów z rwą kulszowa da się wyleczyć bezoperacyjnie. Jednak gdy Środki farmakologiczne nie przynoszą poprawy, to koniecznością może okazać się operacja. Jak każdy inwazyjny zabieg, oprócz korzyści niesie za sobą pewne skutki uboczne. Dlatego przed planowaniem operacji należy dobrze się zastanowić.

4. Ćwiczenia rehabilitacyjne

Rehabilitacja jest bardzo ważnym aspektem w leczeniu rwy kulszowej. Jej przebieg zależy od miejsca oraz objawów bólu. Skuteczność ćwiczeń rehabilitacyjnych zależy od odpowiedniego doboru oraz poprawności wykonywanych ćwiczeń. Warto by na początku wszystko przebiegało pod okiem rehabilitanta.

Doskonałym sposobem w walce z objawami rwy kulszowej jest terapia inwersji, przy użyciu ławek inwersyjno-grawitacyjnych (zwanych również stołem do inwersji)  Teeter. Pozwala na odciążenie struktur międzykręgowych i korzeni nerwowych co umożliwia ich lepsze funkcjonowanie. Ćwiczenia wykonywane na ławce szybko przynoszą ulgę w bólu pleców, w atakach rwy kulszowej. Terapia inwersji polega na inwersji ciała, czyli zawieszeniu do góry nogami. Uzyskana dzięki temu trakcja kręgosłupa, rozciąga odcinek lędźwiowy oraz wpływa odprężająco na mięśnie stawy. Zaletą terapii inwersji jest to, że pacjent może ja sam przeprowadzić we własnym domu, właśnie przy użyciu ławek inwersyjnych.

Zakup takiej ławki zmniejsza koszt rehabilitacji w porównaniu z zabiegami u specjalisty. Jednak dzięki takiemu zakupowi, w bezpieczny sposób sam sobie może pomóc w dolegliwościach rwy kulszowej, gdy tylko poczuje taką potrzebę.

Wszystkie nasze ławki inwersyjne są dostępne pod linkiem - https://teeter.pl/pl/c/FitSpine-X1-LX9/19

W razie problemów z wybraniem modelu, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, na czacie bądź telefonicznie.

Problemy z kręgosłupem to problem coraz większej liczby osób!

Problem z kręgosłupem dotyka niemal każdego. Stres, siedzący tryb pracy i mocny wysiłek fizyczny, zawsze odbija się na kondycji naszego kręgosłupa. Gdy dopada Cię silny, przeszywający ból i zastanawiasz się, co pomaga na rwę kulszową, możesz wybrać spośród kilku dostępnych opcji walki z jej objawami. Z pewnością ulgę przyniosą środki przeciwbólowe. Po ich zażyciu dobrze jest położyć się i poszukać odpowiedniej pozycji przeciwbólowej.

Warto także zainwestować w profesjonalny sprzęt jak ławki inwersyjne i szybko przynieść ulgę sobie i swojemu kręgosłupowi w zaciszu domowym.

Jednak gdy ataki rwy kulszowej są częste i bardzo bolesne, warto skonsultować z lekarzem opcję operacji. Choć jest to zawsze ostateczność w leczeniu rwy kulszowej wprowadzona po odbyciu uprzedniej rehabilitacji, to zawsze jest obarczona pewnym ryzykiem.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl