Ból biodra – czego może być objawem? 0
Ból biodra – czego może być objawem?

Staw biodrowy jest jednym z największych ciele, przez co narażony jest na obciążenia i zwyrodnienia. Ból biodra może być objawem różnych schorzeń i problemów zdrowotnych, których przykłady przedstawiamy poniżej. W zależności od umiejscowienia bólu i jego mocy można przypuszczać, czym jest spowodowany. Pamiętaj jednak, że zawsze konieczna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą!

 

Dokuczliwa rwa kulszowa

Nadmierny ucisk na nerw kulszowy może się objawiać bardzo nieprzyjemnym bólem biodra. Dokładniej dolegliwościami ulokowanymi w tylnej części uda. Czasami promieniuje od pośladków, aż po stopy. Rwa nazywa się tak z powodu charakteru bólu. Wielu chorych określa go mianem rwącego lub palącego. Ponadto może pojawić się drętwienie i osłabienie mięśni, a nawet zaburzenia czucia. Przyczyną tego stanu może być np. zapalenie nerwu, dyskopatia. Co ciekawe, takie schorzenie może także pojawić się w ciąży. Leczenie obejmuje najczęściej ostrzykiwanie, leki oraz ćwiczenia.

 

Ból biodra to możliwy objaw problemów z kręgosłupem

Dokuczają Ci bóle w okolicy stawu biodrowego, pośladków lub pachwin? Nie muszą oznaczać, że przyczyną problemu jest udo, miednica albo sam staw biodrowy. Czasami może być to objaw problemów ze strony kręgosłupa. Dokładniej to zmian zwyrodnieniowych lub zapalnych. Czy można jakoś im zaradzić? Na pewno zachowywanie odpowiedniej postawy oraz ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu tego typu schorzeniom.

Zmiany zwyrodnieniowe – pojawiają się z wiekiem

Pojawiające się głównie po 65. roku życia zwyrodnienia niestety nie omijają bioder. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Nieprzyjemny ból biodra od strony pachwiny przy chodzeniu, sztywność oraz ograniczenie możliwości ruchu. W zaawansowanych przypadkach może dojść nawet do utykania i problemów z wykonywaniem codziennych czynności. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji bywa wszczepienie tzw. sztucznego stawu.

 

Zapalenie kaletki biodrowej

Kaletka krętarza większego kości udowej może być objęta stanem zapalnym samoistnie. Kiedy tak się dzieje? Najczęściej na skutek obciążania stawu lub przez nagły uraz tej okolicy. Objawem jest ból zlokalizowany z boku biodra, dokładnie nad kaletką. Schorzenie może pojawić się w każdym wieku i bywa dokuczliwe. Pomagają leki przeciwzapalne, ćwiczenia rozciągające oraz zabiegi rehabilitacyjne, na przykład ultradźwięki lub jonoforeza.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl