Staw krzyżowo-biodrowy, pomimo niewielkich rozmiarów jest bardzo istotny dla prawidłowej funkcjonalności całego układu ruchu. Już niewielkie zaburzenia w jego obrębie mogą powodować dyskomfort, charakteryzujący się bólem okolic lędźwiowo-krzyżowej i pośladków. Nierzadko dochodzi do jego zablokowania. Wówczas wielu pacjentów zastanawia się, jak samodzielnie odblokować staw krzyżowo-biodrowy. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Objawy zablokowania stawu krzyżowo-biodrowego
Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego prowokuje dolegliwości bólowe w obrębie okolicy lędźwiowo-krzyżowej i pośladków. Zdarza się, że ból promieniuje w stronę podudzia i kolana i jest silniej odczuwany po jednej ze stron.
Schorzenie może być przyczyną ograniczenia przywodzenia i odwodzenia kończyny zgiętej w stawie biodrowym oraz bólu w okolicy pachwin i na przebiegu więzadeł miednicy. Warto jednak pamiętać, że zablokowanie omawianego stawu może nie powodować żadnych dolegliwości bólowych lub powodować ból po przeciwnej stronie, niż doszło do zablokowania.
Wielu pacjentów, odczuwając dolegliwości bólowe, szuka rozwiązania na własną rękę. Taka praktyka, chociaż wyczula na punkcie własnego zdrowia, nie jest dobrym rozwiązaniem, także wówczas gdy schorzenie wydaje się niegroźne. Ty również chcesz wiedzieć, jak samodzielnie odblokować staw krzyżowo-biodrowy? Niestety, jeśli nie dysponujesz potrzebną wiedzą i doświadczeniem, samodzielne postawienie diagnozy jest niemal niemożliwe. Zwłaszcza że prawidłowa diagnoza uwzględnia nie tylko wspomniane objawy, ale także kompleksową ocenę funkcjonalną miednicy.
Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego – jak je ocenić?
Masz wątpliwości, czy staw krzyżowo-biodrowy rzeczywiście został zablokowany? Oddaj się w ręce fizjoterapeuty! Ocenie specjalisty podlegać będą:
- umiejętność zachowania równowagi zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej;
- obciążanie stóp (wówczas określone zostanie, gdzie znajduje się ciężar);
- napięcie spoczynkowe mięśni (głównie w obrębie tych obszarów, w których odczuwany jest ból);
- ustawienie miednicy;
- położenie kolców biodrowych (przednich i tylnych) oraz grzebienia biodrowego;
Odblokowanie stawu krzyżowo-biodrowego
Terapia mająca na celu odblokowanie stawu krzyżowo-biodrowego powinna zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Na podstawie wyniku oceny fizjoterapeuta zdecyduje, jakie ćwiczenia lub zabiegi będą odpowiednie dla Ciebie.
Przeciwdziałanie zablokowaniu stawu krzyżowo-biodrowego
Wielu pacjentów zastanawia się, jak samodzielnie odblokować staw krzyżowo-biodrowy. Zdecydowanie odradzamy taką praktykę. Zwłaszcza że przyczyn towarzyszącego Ci bólu może być naprawdę dużo. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wykonywanie ćwiczeń wskazanych przez fizjoterapeutę, a w przypadku braku dolegliwości – odpowiednia profilaktyka. Efektywne ćwiczenia zapobiegające wykonasz, korzystając z odpowiednich urządzeń. Ławki inwersyjne i trenażery krzyżowe Teeter pozwolą Ci odciążyć stawy, zwiększyć ich ruchomość i pozbyć się napięcia mięśni, a tym samym – cieszyć się zdrowiem przez długi czas!