Blog kategorie
Produkt dnia
Ławka Inwersyjna Grawitacyjna Teeter FitSpine LX9
Ławka Inwersyjna Grawitacyjna Teeter FitSpine LX9

2 499,00 zł

2 313,89 zł

szt.
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Na czym polega ergonomiczna praca przy komputerze? Wyjaśniamy 0
Na czym polega ergonomiczna praca przy komputerze? Wyjaśniamy

Spędzasz dużo czasu za biurkiem? Zadbaj więc o to, by Twoje stanowisko spełniało zasady ergonomii. Dlaczego jest to aż tak ważne? Odpowiedź znajdziesz w poniższym wpisie. Jednocześnie wytłumaczymy Ci, na czym polega ergonomia pracy przy komputerze.

Na czym polega ergonomiczna praca przy komputerze?

Ergonomiczna praca przy komputerze to praca dostosowana do możliwości psychofizycznych i anatomicznych człowieka. Jest ona wymagana przez Kodeks Pracy, dlatego jej nieprzestrzeganie jest karalne. Warto jednak trzymać się zasad ergonomii nie tylko ze względu na tę kwestię. Otóż należy wspomnieć, że regulacje te wprowadzono głównie po to, aby podnieść komfort pracy pracownika. To dlatego, że wpływają one na jego wygodę, dzięki czemu wykonywane czynności stają się przyjemniejsze. Co decyduje o ergonomii pracy? Przede wszystkim nawyki. Równie ważne jest jednak także umeblowanie i sprzęt, z którego korzystasz.

Zasady ergonomii przy komputerze

Poniżej przedstawimy, jak powinna wyglądać ergonomiczna praca przy komputerze. Skupimy się przy tym głównie na prawidłowym doborze i ustawieniu sprzętu.

Biurko

Biurko przystosowane do pracy przy komputerze powinno być stabilne i bezpieczne. Najważniejsza jest przy tym możliwość utrzymania prawidłowej pozycji ciała. Blat musi więc znajdować się na wysokości łokci lub ewentualnie nieco poniżej. Jeszcze lepszym wyborem jest możliwość jego regulacji. Wtedy z łatwością dopasujesz wysokość do swojego wzrostu. Na rynku pojawiły się też biurka sit stand. Takie modele znajdziesz np. w naszym sklepie. Pozwalają one na pracę również na stojąco. Wbrew pozorom taka pozycja jest bardzo zdrowa.

Krzesło

Odpowiednio dopasowane musi być także krzesło, na którym siedzisz. W tym wypadku trzeba zadbać o możliwość jego regulacji. Zgodnie z zasadami ergonomii powinno dać się odchylić do tyłu o 15 stopni. Obowiązkiem są też podłokietniki i stabilne oparcie sięgające głowy bądź z zagłówkiem. Chcąc poprawić postawę, możesz też użyć poduszki lędźwiowej, którą również znajdziesz w naszym asortymencie.

Oświetlenie

Oświetlenie jest bardzo istotne podczas pracy przy komputerze. Nie może ono padać bezpośrednio na monitor, gdyż w ten sposób powstałyby odblaski i cienie. Najlepiej więc korzystać z oświetlenia sztucznego, a ekran umieścić bokiem do okna.

Ustawienie monitora, klawiatury i myszki

Monitor do pracy ma być duży i ustawiony 60 cm od oczu, na wprost od użytkownika. Warto też umieścić go nieco wyżej. Wówczas unikniesz garbienia się i bólu karku. Ogólna zasada mówi, że monitor, klawiatura i myszka muszą pozwalać zachowywać kąty proste w stawach.

Przerwy

Przerwy może nie dotyczą umeblowania i ustawienia sprzętu, jednak jest to absolutna podstawa. Niemożliwe jest, aby pracować 8 godzin w jednej pozycji. Staraj się więc jak najczęściej ruszać i spacerować. W ten sposób rozluźnisz napięte od siedzenia mięśnie. W miarę możliwości możesz też wykonywać proste ćwiczenia rozluźniające.

Dlaczego powinno się przestrzegać ergonomii pracy przy komputerze?

Ergonomiczna praca przy komputerze wpływa na ogólne bezpieczeństwo pracy. Chodzi tutaj nie tylko o wypadki na skutek utraty równowagi lub inne, podobne zdarzenia. Głównym celem przestrzegania tych regulacji jest zapobieganie problemom zdrowotnym. Udowodniono bowiem, że notoryczne nieprzestrzeganie zasad ergonomii może wywołać wady postawy, problemy z krążeniem, uszkodzenia stawów i wiele innych dolegliwości.

Oczywiście skutki te nie pojawią się od razu – zapewne to właśnie dlatego niektórzy pozwalają sobie na łamanie powyższych zasad. Są jednak bardzo poważne, prowadząc do bólu i nadwyrężenia. Warto więc dbać o to, by zachowywać ergonomiczną pozycję podczas pracy przy komputerze – niezależnie od tego, czy wykonujesz ją w biurze, czy też w domu. Dodatkową tego zaletą jest zwiększenie efektywności. Dzięki odpowiedniemu stanowisku nie będziesz się wiercił i szukał wygodnej pozycji, co pozwoli Ci w pełni skupić się na pracy. Zmniejszy się również poziom stresu, a praca stanie się przyjemniejsza.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl