Bolesne skurcze mięśni - czy znasz przyczynę i wiesz, jak sobie z nimi radzić? 0
Bolesne skurcze mięśni - czy znasz przyczynę i wiesz, jak sobie z nimi radzić?

Ból, który pojawia się w ciele, często świadczy o jakimś problemie. W taki sposób organizm informuje cię, że potrzebuje pomocy. Bolesne skurcze mięśni są jednym z takich sygnałów. Nie pojawiają się bez przyczyny. Warto ją poznać i wyeliminować, by nie doświadczać tego typu dyskomfortu. Jeśli jest to twój problem i jeszcze sobie z nim nie poradziłeś, koniecznie odwiedź lekarza. On pomoże ci postawić odpowiednią diagnozę. My zapoznamy cię z ewentualnymi przyczynami. Opowiemy też o sposobach, które pomogą doraźnie.

Bolesne skurcze mięśni – najczęstsza przyczyna to niedobór soli i minerałów.

Jeśli miewasz bolesne skurcze mięśni, przeanalizuj swój jadłospis. Zorientuj się, czy dostarczasz wszystkiego w odpowiedniej ilości. Najczęstszą przyczyną tego typu dolegliwości to niedobór potasu i magnezu. Często dotyka on osoby, które lubią pić kawę w dużych ilościach. Wypłukuje ona te mikroelementy z organizmu. Suplementuj sprawdzony magnez i potas oraz zwiększ ich ilość w diecie. Może się okazać, że jest to rozwiązanie twojego problemu.

Jeśli po miesiącu suplementacji objawy nie ustąpią, koniecznie zgłoś się do lekarza. Upewni się, że przyczyną są niedobory i zleci ci specjalistyczne preparaty.

Żylaki jako przyczyna bolesnych skurczów mięśni

Jedną z częstych przyczyn tego typu dolegliwości są żylaki. Bolesne skurcze mięśni obejmują łydki? Stopy i kostki są obrzęknięte? Jest to bardzo prawdopodobne. Koniecznie skontaktuj się wtedy z lekarzem, który zleci diagnostykę. Możesz sobie pomóc doraźnie. Nie noś ciasnych skarpet czy butów na obcasie. Staraj się nie zakładać nogi na nogę i często zmieniaj pozycję i układ nóg. Pozwól im odpoczywać, kładąc je wyżej, niż resztę ciała. Pomogą też żele łagodzące tego typu dolegliwości.

Odwodnienie i przegrzanie może wywołać bolesne skurcze mięśni

Jeśli nadmiernie się przegrzałeś, organizm może reagować w taki sposób, że pojawią się bolesne skurcze mięśni. Mogą dotknąć one brzucha, nóg czy rąk. W takim wypadku powinieneś szybko się ochłodzić, owinąć ciało chłodnym, wilgotnym ręcznikiem. Możesz wypić powoli schłodzoną wodę z niewielką ilością soli czy napój energetyczny. Jeśli objawy nie miną w ciągu godziny lub dojdą nowe, na przykład zawroty głowy – szybko skontaktuj się z lekarzem. Może to być udar cieplny, a jest on bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Bolesne skurcze mięśni po wysiłku fizycznym – to możliwe!

Osoby intensywnie uprawiające sport wiedzą, czym są bolesne skurcze mięśni. Większość z tych osób choć raz doświadczyła tego typu dyskomfortu. Prawdopodobne przyczyny takiego stanu rzeczy są trzy. Pierwsza z nich to odwodnienie. Podczas długiego treningu należy pamiętać o przyjmowaniu optymalnej ilości płynów. Większej niż w dniu bez treningu. Intensywnie ćwicząc, organizm szybko pozbywa się wody. Dlatego pamiętaj, żeby dużo pić.

Jako drugą z przyczyn bolesnych skurczów mięśni, specjaliści wskazują utratę elektrolitów. Podczas wysiłku są wydalane wraz z potem. Są odpowiedzialne za komunikację między mięśniem i nerwem. Ich niedobór sprawia, że sygnał nie jest przekazywany sprawnie i mięśnie nie reagują adekwatnie.

Stąd biorą się nieprzyjemne skurcze. Warto, żebyś miał przy sobie elektrolity i pił je podczas treningu. To może uchronić cię przed niepotrzebnymi dolegliwościami.

Trzecia przyczyna, która powoduje bolesne skurcze mięśni u sportowców, to brak równowagi między sygnałem wysyłanym przez nerwy a ich odbiorem. Osoby intensywnie trenujące wprowadzają swój organizm na wysoki poziom. Taki, który dla układu nerwowego może być zbyt obciążający. Dlatego warto rozciągać się i dawać ciału chwile odpoczynku.

Choroby i leki też mogą odpowiadać za bolesne skurcze mięśni

Jeśli bierzesz leki moczopędne, możesz odczuwać bolesne skurcze mięśni. Jest to jeden ze skutków ubocznych tego typu środków. Mogą pojawić się też, jeśli chorujesz na jakieś przewlekłe choroby. Niedoczynność tarczycy sprzyja tego typu dolegliwościom. Pojawiają się także często przy niewydolności nerek i cukrzycy. Dlatego pamiętaj, żeby minimum raz w roku zrobić wszelkie badania, które mogą wykluczyć różne schorzenia. Najczęściej wystarczą te z krwi i moczu.

Czy są jakieś sposoby na wyleczenie bolesnych skurczów mięśni?

Sposób ich zapobiegania zależny jest od przyczyny. Najczęściej nie jest ona poważna i wystarczy zadbać o swój organizm. Odpowiednio go nawadniać, dbać o witaminy i minerały. Po treningach uzupełniać elektrolity i robić regularne badania. Bolesne skurcze mięśni powinny minąć. Jeśli jednak trwają one długo, towarzyszy im wysypka, zaczerwienienie, lub są bardzo męczące, konieczna jest wizyta u lekarza.

Skurcze mięśni – najlepszą diagnozę postawi lekarz

Mimo że bolesne skurcze mięśni mają przeważnie niegroźną przyczynę, obserwuj. Jeśli cokolwiek cię niepokoi, zasięgnij rady lekarza. Pomoże ci znaleźć przyczynę i sposób na męczącą dolegliwość. Zleci odpowiednie badania, zasugeruje, jakich suplementów używać. Lepiej nie leczyć się na własną rękę. Zdrowie jest tylko jedno i warto o nie dbać jak najlepiej.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl