Blog kategorie
Produkt dnia
Ławka Inwersyjna Grawitacyjna Teeter FitSpine LX9
Ławka Inwersyjna Grawitacyjna Teeter FitSpine LX9

2 499,00 zł

2 313,89 zł

szt.
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Rehabilitacja osób starszych w domu – kiedy należy ją wprowadzić i jak powinna wyglądać? 0
Rehabilitacja osób starszych w domu – kiedy należy ją wprowadzić i jak powinna wyglądać?

Osoby w podeszłym wieku często zmagają się z ograniczeniami ruchowymi i dolegliwościami bólowymi. Mogą one wynikać nie tylko z doznanych urazów, ale również wiązać się z pojawieniem się uciążliwych schorzeń. Warto więc wprowadzić odpowiednie ćwiczenia, które złagodzą ból i pozwolą wrócić pacjentowi do zdrowia. W dzisiejszym artykule odpowiemy więc na pytanie, kiedy u osób starszych powinna zostać wprowadzona rehabilitacja w domu. Podpowiemy Ci również, jak powinna wyglądać aktywność seniora.

Kiedy należy zacząć rehabilitację?

Wiele osób uważa, że rehabilitację należy zacząć dopiero wtedy, gdy problem, z którym się zmagamy, zaczyna być naprawdę uciążliwy. Można jednak zacząć działać już znacznie wcześniej. Seniorzy często rezygnują z ćwiczeń, tłumacząc się słabą kondycją i ograniczonymi możliwościami. Nie jest to niestety zbyt korzystne dla zdrowia. Bezruch może osłabić sprawność układu sercowo-naczyniowego, a to wywoła spadek jego wydolności. Upośledzony zostanie także układ mięśniowo-szkieletowy, co z kolei może skutkować zanikiem mięśni, ograniczeniem ruchomości stawów, przykurczami, a nawet zwiększonym ryzykiem wystąpienia osteoporozy.

Warto więc wdrożyć rehabilitację już zawczasu. Regularna aktywność fizyczna może poprawić jakość życia i zapobiegać wielu chorobom. Osoba starsza będzie też mogła znacznie dłużej cieszyć się pełną sprawności, co dobrze wpłynie na jej samopoczucie.

Na co należy zwrócić uwagę podczas rehabilitacji osoby starszej?

W przypadku osób w podeszłym wieku organizm jest bardziej podatny na kontuzje i wolniej się regeneruje. Należy więc wziąć to pod uwagę i dopasować rehabilitację pod kątem jego możliwości. Przede wszystkim nie można zbyt mocno nadwyrężać stawów. Trzeba być też cierpliwym i wykazać zrozumienie. Seniorzy mogą zmagać się z ograniczeniami, mieć słabszą kondycję i mniejszą zręczność.

Najlepiej więc, aby wprowadzone ćwiczenia były skuteczne, ale też łagodne. W miarę upływu czasu można stopniowo zwiększać zakres ruchu w stawach i zwiększać obciążenie, dzięki czemu wzmocnią się mięśnie. Na uwadze trzeba mieć jednak to, że nie zawsze uda się doprowadzić pacjenta do stanu sprzed urazu.

Jak powinna wyglądać rehabilitacja osób starszych w domu?

Sprawniejsi seniorzy poprawiają swoją kondycję poprzez jazdę na rowerze, spacery, nordic walking itp. Niekiedy jednak ćwiczenia muszą przenieść się do domu. Przyczyny tego stanu mogą być różne – zaczynając od złej pogody, aż po ograniczone możliwości pacjenta. Jak zatem powinna wyglądać rehabilitacja osób starszych w domu?

Najlepiej zaczynać od prostych ćwiczeń. W tym wypadku pomocne mogą okazać się niektóre sprzęty. Wybór nie może być jednak przypadkowy. Popularne modele przyrządów do ćwiczeń mogą być bowiem zbyt obciążające, a należałoby mieć na uwadze, że u seniorów ryzyko kontuzji jest zwiększone. Dobrze jest więc inwestować w sprzęty przeznaczone do rehabilitacji. Umożliwiają one trenowanie w bezpieczny sposób. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ławka inwersyjna, która pozwala rozluźnić dyski międzykręgowe. W rezultacie znika uporczywy ból kręgosłupa. Ćwiczenia wykonywane na ławce inwersyjnej nie są skomplikowane. Nie muszą też trwać długo, aby zauważyć efekty. Może to być np. kilka sesji dziennie po kilka minut.

W przypadku sprawniejszych seniorów dobrze sprawdzi się też trenażer krzyżowy. Aktywność z jego udziałem angażuje wszystkie partie mięśni, a jednocześnie nie jest zbyt obciążająca. Można więc zrealizować intensywny trening bez obaw o konsekwencje. Praktycznym przyrządem do ćwiczeń jest też drążek, który montuje się w ościeżnicy drzwi. Można na nim wykonywać wiele ćwiczeń np. rozluźniających.

Podczas rehabilitacji seniora w domu istotne znaczenie mają też nieco drobniejsze akcesoria, takie jak np. piłka masująca, drążek do automasażu, punkty do akupresury lub też Neck Relax & Restore Duo, który pozwala pozbyć się napięcia szyi i karku.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt do rehabilitacji seniora?

Wybierając sprzęt potrzebny w domu do rehabilitacji osoby w podeszłym wieku, powinno postępować się bardzo rozważnie. Uwzględnij przede wszystkim potrzeby pacjenta, zwracając przy tym głównie uwagę na problemy, z jakimi się zmaga. Nie zapominaj też, że każdy przyrząd powinien być stabilny i solidny. Decyduje to nie tylko o tym, jak długo będzie mógł służyć, ale również o bezpieczeństwie podczas ćwiczeń. Jeśli nie znasz się na takich sprawach, to możesz skorzystać z naszej wiedzy. W naszym sklepie znajdziesz sprzęt, który oferuje profesjonalną pomoc podczas rehabilitacji. Możesz mieć więc pewność, że osiągniesz zamierzony cel.

Jak często osoby w podeszłym wieku powinny podejmować aktywność?

W przypadku osób w podeszłym wieku aktywność powinna być jak najczęstsza. Najlepiej więc wykonywać ćwiczenia codziennie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest taka możliwość. Warto jednak, aby było to minimum 3 razy w tygodniu. Sama rehabilitacja nie musi odbywać się zbyt długo. Zazwyczaj wystarczy zaledwie 30-40 minut treningu, który można podzielić na kilka serii. Pamiętaj jednak, że aby trening był skuteczny, osoba starsza powinna widzieć sens wykonywania zadań ruchowych.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl