Blog kategorie
Produkt dnia
Ławka Inwersyjna Grawitacyjna Teeter FitSpine LX9
Ławka Inwersyjna Grawitacyjna Teeter FitSpine LX9

2 499,00 zł

2 313,89 zł

szt.
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Napięte mięśnie karku – poznaj ich objawy, przyczyny oraz sposób leczenia! 0
Napięte mięśnie karku – poznaj ich objawy, przyczyny oraz sposób leczenia!

Czujesz napięcie w górnym odcinku kręgosłupa? Pod koniec dnia pojawia się uczucie pieczenia oraz sztywności szyi i karku? Nie możesz znaleźć odpowiedniej pozycji do spania? Najprawdopodobniej Twoim problemem są napięte mięśnie karku. Objawy tego schorzenia mogą różnić się u poszczególnych osób. Skąd się bierze ten problem, jak go rozpoznać i z nim walczyć? W naszym dzisiejszym artykule odpowiadamy na te pytania!

Napięte mięśnie karku – objawy i przyczyny

Napięte mięśnie karku mogą objawiać się uczuciem dyskomfortu w potylicy, barkach czy odcinku piersiowym. Rozpoznać je można także poprzez mniejsze lub większe ograniczenie ruchów szyi. Objawem napiętych mięśni karku mogą być również problemy z ułożeniem głowy na poduszce — ból pojawia się niezależnie od przybranej pozycji. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka.

Nieodpowiedni tryb życia

Jedną z głównych przyczyn powstawania napięcia w karku i szyi jest niewłaściwy tryb życia. Faktem jest, że współczesny człowiek porusza się znacznie mniej niż ten żyjący dziesiątki lat temu. Zbyt mała ilość ruchu powoduje, że mięśnie są dużo słabiej rozwinięte, a co za tym idzie – nie są w stanie właściwie podtrzymywać i odciążać kręgosłupa. Uczucie napięcia w karku może być także jednym z pierwszych symptomów i sygnałem ostrzegawczym związanym z innymi schorzeniami. Z tego właśnie powodu nie możesz go ignorować!

To, co wiąże się z obecnym stylem życia, to również nieodpowiednia postawa. Wynika ona w dużej mierze z wykonywania pracy siedzącej oraz spędzania długich godzin przed ekranem lub smartfonem, co skutkuje tzw. szyją smartfonową. Utrzymywanie niewłaściwej pozycji powoduje ucisk nerwów w okolicy pleców, szyi i barków, a to skutkować może silnym bólem, drętwieniem lub napięciem mięśni.

Napięcie karku reakcją na stres

Kolejnym czynnikiem, będącym przyczyną napiętych mięśni karku, jest stres psychiczny. Może on pojawiać się w wyniku problemów w pracy lub w życiu rodzinnym, może być także odpowiedzią na szybkie tempo życia. Stres uwalnia adrenalinę, której nadmiar powoduje m.in. napięcie mięśniowe.

Napięcie mięśni karku – objaw towarzyszący innej chorobie

Napięcie w okolicy karku może być także objawem chorób np. reumatycznych czy infekcji. Wówczas jednak pojawiają się inne symptomy, m.in. gorączka oraz sztywność mięśni. Problem ten może się pojawić także przy osteoporozie, czyli zaniku kostnym, zapaleniu krążków międzykręgowych czy zapaleniu kręgów.

Jak walczyć z napięciem mięśni karku?

Wiesz już, jakie są przyczyny i objawy napiętych mięśni karku. Jak jednak skutecznie sobie z nimi radzić? Poniżej przedstawiamy Ci nasze propozycje.

Zadbaj o postawę swojego ciała

Dotyczy to przede wszystkim siedzącej postawy ciała, która nie jest naturalną postawą człowieka. Jeżeli jednak nie możesz ograniczyć czasu spędzanego w ten sposób, warto zadbać o to, by pozycja ta była prawidłowa. Wyreguluj zatem siedzisko, aby stopy w swobodny sposób leżały na ziemi, zaś zgięcie w kolanach wynosiło 90 stopni.

Nie bez znaczenia jest także wybór samego krzesła. Powinno być ono ergonomiczne, czyli wspierać naturalne krzywizny Twojego kręgosłupa. Podczas siedzenia Twoje ciało nie może się przekrzywiać w żadną ze stron. Ważne jest także to, aby ręce i dłonie mogły swobodnie znajdować się na blacie biurka. Dostosuj też wysokość monitora i ekranu – powinny być umieszczone na wysokości Twojego wzroku.

Wyeliminuj stres!

Jednym ze sposobów na radzenie sobie z trudami dnia codziennego jest zapewnienie sobie relaksu. Sposobów na odpoczynek jest tyle, ile osób. Może to być kąpiel, aromaterapia, spacery, joga, medytacja, masaż czy aktywność fizyczna, czyli wszystko to, co sprawia, że się zatrzymasz i uspokoisz. Warto codziennie choć chwilę poświęcić na jedną z tych czynności. Naszą propozycją jest masaż za pomocą piłki masującej, dostępnej w ofercie naszego sklepu. Dzięki niej możesz pozbyć się bólu i napięcia nie tylko w okolicach karku, lecz z całego ciała. Jej użycie jest proste – masaż możesz wykonać zupełnie sam!

Ćwiczenia rozciągające

Rozciąganie może znacznie poszerzyć zakres ruchu poszczególnych mięśni – najczęściej to właśnie ich przykurcz powoduje dyskomfort. Pomocna tu może być pozycja kota, czyli element pochodzący z jogi. Pozwala ona na rozciągnięcie całego kręgosłupa oraz uwolnienie nagromadzonego napięcia.

Wysypiaj się, lecz tylko w odpowiedniej pozycji

Aby Twoje ciało mogło się zrelaksować po całym dniu, potrzebuje co najmniej 8-godzinnego snu. Powinien on jednak odbywać się w jak najkorzystniejszej pozycji. Lubisz spać na stercie poduszek? Niestety, nie jest to zbyt dobre dla Twojego karku. Pozycja ta jedynie zwiększa napięcie w barkach. Dobrym wyborem będzie dość płaska poduszka – najlepiej ortopedyczna. Unikaj też spania na brzuchu z głową na boku, aby wyeliminować przeciążenie kręgów.

Napięte mięśnie karku to problem, który dotyka wiele osób. Przyczyną może być nieodpowiedni styl życia, stres, zbyt mała aktywność fizyczna czy też różnego rodzaju choroby. Warto dołożyć starań i wpłynąć na niektóre sfery swojego życia, aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości. W naszym sklepie znajdziesz produkty, które Ci to ułatwią — zapraszamy więc do zapoznania się z naszą bogatą ofertą!

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl