Zawroty głowy to niezwykle uciążliwa dolegliwość. Często towarzyszy im szumy w uszach, a także mdłości i poważne zaburzenia równowagi. Przyczyny tego przewlekłego schorzenia najczęściej są niejasne. Należy brać pod uwagę złe ukrwienie, liczne schorzenia głowy, a także bliżej przyjrzeć się kondycji szyi. Dziś dowiesz się wszystkiego o zawrotach głowy biorących się od kręgosłupa. Mamy nadzieję, że ta wiedza pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne i poprawić jakość życia!
Najważniejsza jest diagnostyka
Jeśli cierpisz na nawracające zawroty i bóle głowy, pierwszym krokiem jest właściwa diagnoza. Wymagane jest USG tętnic szyjnych oraz próby błędnikowe. Niezbędne jest także wykonanie badań ENG i VNG. W celu wyeliminowania poważniejszych schorzeń warto sięgnąć po MRI i TK głowy. Jeśli wyniki nie wykażą nieprawidłowości, szukaj przyczyny w innym miejscu. Najprawdopodobniej objawy związane są z szyją i zaburzoną funkcjonalnością tego odcinka kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe krążków nie są widoczne na wynikach badań RTG, dlatego należy wykonać rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Tylko w ten sposób uzyskasz rzetelną diagnozę.
Objawy zawrotów głowy od kręgosłupa
Częste utraty równowagi i bóle głowy to bardzo uciążliwe dolegliwości. Jeśli są silne, nie można normalnie funkcjonować. Ich przyczyną może być przemęczenie lub stres, ale najczęściej powiązane są z szyją. Niestety osoby cierpiące na nawracające zawroty głowy, nie wiążą ich z problemami związanymi z kręgosłupem. Cierpią na to schorzenie latami, nie mogąc znaleźć przyczyny tej nieprzyjemnej dolegliwości. Na co dzień zmagają się z nagłymi utratami równowagi i nudnościami. Często doświadczają mroczków przed oczami, a w ostrych przypadkach wymiotów oraz zaburzeń czucia i słuchu. Jeśli zawroty głowy wywołane są przez kręgosłup, objawy będą się nasilać w zależności od pozycji głowy, zwłaszcza kiedy zwrócona jest na bok.
Kręgosłup szyjny a zawroty głowy
Zespół zawrotu szyjnego to nawracająca utrata równowagi wywołana przez zaburzoną funkcjonalność odcinka szyjnego. Ten fragment kręgosłupa ma ogromne znaczenie dla koordynacji ruchowej i utrzymania równowagi całego ciała.
Jakiekolwiek nieprawidłowości mogą zakłócić balans i doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli receptory odpowiedzialne za ustalenie, w jakiej pozycji znajduje się ciało, nie są w stanie przesłać tej informacji do ucha środkowego i móżdżku, dochodzi do utraty równowagi.
Co powoduje zawroty głowy od kręgosłupa
Najczęstszą przyczyną zawrotów głowy od kręgosłupa jest brak odpowiedniej ruchomości poszczególnych segmentów, z których składa się kręgosłup. Doprowadza to do blokady w stawach, zwyrodnienia kręgosłupa oraz sztywności mięśni. Wyrostki kości uciskają tętnice kręgowe, powodując upośledzenie przepływu krwi. W konsekwencji pojawiają się zaburzenia balansu.
Przyczynami zawrotów głowy od kręgosłupa mogą być:
- zwyrodnienie kręgosłupa
- dyskopatia szyjna
- urazy głowy
- lordoza szyjna
- choroby reumatyczne
- nadmierne napięcie mięśni
- niewłaściwa pozycja ciała podczas siedzenia
- długotrwały stres lub depresja.
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego
Kręgi odcinka szyjnego kręgosłupa tworzą łuk nieco wygięty do przodu łączący czaszkę z klatką piersiową. Dzięki nim możliwe jest poruszanie głową oraz prawidłowe działanie zmysłów. Mimo że kręgi górnego odcinka są znacznie mniejsze od pozostałych, odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu.
Niestety z czasem ten odcinek może ulegać zwyrodnieniu. Początkowo problem objawia się małą elastycznością szyi, a z czasem nasila się ból karku promieniujący do głowy. Narażone są zwłaszcza kręgi od trzeciego do szóstego. Ich stan pogarsza długotrwałe siedzenie w tej samej pozycji z pochyloną głową i adrenalina, która wydziela się podczas obciążenia mięśni. Ucisk nerwów wypełniających otwory kręgowe, może powodować chroniczne bóle i zawroty głowy, kłopoty z sercem, oczami, mózgiem, a w najbardziej drastycznych przypadkach nawet prowadzić do paraliżu.
Leczenie zawrotów głowy od kręgosłupa
Opiera się na metodach zachowawczych. Przeprowadza się rehabilitację, która bardzo często przynosi znaczną ulgę. Przed przystąpieniem do leczenia fizjoterapeutycznego należy wykonać badania, które wykluczą poważne patologie i wskażą przeciwwskazania. Zmniejszenie częstotliwości występowania zawrotów głowy od kręgosłupa zapewnia fizykoterapia. Wykorzystuje się metody magnetoterapii, ultradźwięków, elektroterapii, krioterapii miejscowej oraz masaże lecznicze.
Bardzo ważną rolę odgrywa także ruch. Ćwiczenia warto wykonywać samodzielnie w domu, poświęcając im codziennie co najmniej kilka minut. Pomogą rozluźnić i wzmocnić mięśnie karku i szyi. Polegają na pochylaniu głowy w przód, tył oraz z prawa na lewo. Do zestawu ćwiczeń należą także okrężne ruchy. W domu możesz efektywnie rozluźniać mięśnie, wykorzystując ławkę inwersyjną, która pomoże zlikwidować nacisk na nerwy oraz je zregenerować.
Właściwie przeprowadzona rehabilitacja poprawia relaksację mięśni, prowadząc do przywrócenia właściwego funkcjonowania kręgosłupa. Daje dużą szansę na wyeliminowanie uciążliwych dolegliwości. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest właściwa diagnoza i wyeliminowanie innych przyczyn zawrotów głowy.