Wszystko, co musisz wiedzieć o przepuklinie kręgosłupa, żeby dać sobie z nią radę 0
Wszystko, co musisz wiedzieć o przepuklinie kręgosłupa, żeby dać sobie z nią radę

Masz dyskopatię, czyli przepuklinę kręgosłupa? Nie zazdrościmy, to bardzo uciążliwe schorzenie. Ale wiemy, jak żyć z tą przypadłością. Przeczytaj koniecznie nasz poradnik.

 

Czym jest przepuklina kręgosłupa?

Między poszczególnymi kręgami każdy człowiek ma coś, co przypomina poduszeczki z delikatnej tkanki. To krążki międzykręgowe, czyli dyski. Amortyzują kręgosłup i chronią go przed przeciążeniami. Niestety zdarza się, że dyski tracą elastyczność, ulegają uszkodzeniu i przesuwają się, uciskając struktury nerwowe i rdzeń kręgowy. Powoduje to ból i ograniczenia ruchowe pleców i kończyn, a także zaburzenia czucia, wzmożone napięcie i niedowład mięśni.

 

Skąd ta dyskopatia?

Na liście największych wrogów kręgosłupa są: nadwaga, brak ruchu, a w konsekwencji słabe mięśnie pleców i brzucha, wady postawy i oczywiście wiek. Przepuklina powstaje też wskutek urazów i nadmiernego wysiłku: podniosłeś coś ciężkiego i nagle przeszył cię ból – to zdarzyć się może każdemu.

 

Jak żyć z przepukliną kręgosłupa?

Jesteś po wizycie u neurologa lub ortopedy? Wiesz, że to dyskopatia, ale na szczęście jeszcze nie kwalifikują cię do operacji? Musisz odpoczywać i łagodzić objawy. Układaj ciało w pozycji, która daje ci największą ulgę, zażywaj przepisane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. I przede wszystkim korzystaj z rehabilitacji!

 

Najważniejsze: ruszaj się

To, co powinieneś zrobić jak najszybciej, to skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą. Terapia manualna i odpowiednio dobrane formy ruchu są jak balsam dla gojących się miejsc. Gdy ból się zmniejszy, radzimy: jak najszybciej wróć do zwykłego trybu życia. Pamiętaj jednak, by unikać długiego stania i siedzenia. Wybieraj łagodne aktywności.

 

Nie przeciążaj się

Czujesz się lepiej? Nie próbuj od razu wchodzić na Rysy! Tylko dobry fizjoterapeuta może zdecydować, jakie ćwiczenia są dla ciebie bezpieczne. W twoim przypadku będzie to przede wszystkim trening rozluźniający i wzmacniający mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków. Sprawdzą się: pilates, chodzenie, pływanie i inne aktywności bez użycia dużych obciążeń. Dzięki systematycznym ćwiczeniom masz szansę wrócić do pełnej sprawności.

 

Gdy już nie boli – nie zapomnij o ćwiczeniach

Przepuklina jest jak bumerang, lubi powracać. By tego uniknąć, bądź w stałym kontakcie z fizjoterapeutą - doradzi ci jak ćwiczyć, by sobie nie zaszkodzić. Wzmacniaj mięśnie, rozciągaj się, pilnuj prawidłowej postawy ciała, a podnosząc coś z ziemi, kucaj. Bądź przyjacielem własnego kręgosłupa.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl