Blog kategorie
Produkt dnia
Ławka Inwersyjna Grawitacyjna Teeter FitSpine LX9
Ławka Inwersyjna Grawitacyjna Teeter FitSpine LX9

2 499,00 zł

2 313,89 zł

szt.
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Parkinson - ćwiczenia, które mogą opóźnić rozwój choroby 0
Parkinson - ćwiczenia, które mogą opóźnić rozwój choroby

Okazuje się, że rehabilitacja i odpowiednie ćwiczenia w przypadku choroby Parkinsona są tak samo ważne, jak stosowanie właściwych leków. Wykonywane na co dzień przez chorego ćwiczenia mogą zahamować rozwój choroby i znacznie poprawić jakość życia pacjenta. Jakie ćwiczenia są najlepsze dla osób z Parkinsonem?

Parkinson - ćwiczenia, które warto wykonywać

Choroba Parkinsona jest schorzeniem, w przypadku którego rehabilitacja i ćwiczenia usprawniające odgrywają bardzo istotną rolę. Dla tej choroby typowymi objawami są drżenie ciała, zaburzenia chodu czy wzmożone napięcie mięśniowe. Pojawiają się także zaburzenia postawy ciała, zaburzenia mowy czy zaburzenia depresyjne. Ćwiczenia mogą opóźnić ich pojawienie się i poprawić jakość życia pacjenta. Spore znaczenie ma jednak stopień zaawansowania choroby i wiek danej osoby. Dlatego fizjoterapeuta powinien na samym początku ocenić nasilenie objawów parkinsonowskich. Służy do tego skala Hoehn i Yahr.

Parkinson - ćwiczenia w I stadium choroby

W tym przypadku sprawność fizyczna chorego nie jest jeszcze mocno upośledzona. Rehabilitacja może ją utrzymać przez długi czas. Zalecane są przede wszystkim regularne spacery po różnego typu nawierzchniach. Wskazane jest dodatkowo wysokie unoszenie kolan (bociani chód), stawianie większych kroków, pokonywanie przeszkód, angażowanie do pracy rąk, wchodzenie na krawężniki. Świetnie sprawdza się tutaj nordic-walking zwany spacerem z kijkami. Jego podstawą jest bowiem długi, dynamiczny krok.

Parkinson - ćwiczenia w II i III stadium choroby

W II etapie rozwoju choroby Parkinsona trzeba utrzymywać wyprostowaną postawę ciała, aby uniknąć garbienia się. Zaleca się przez co najmniej 30 minut dziennie leżeć na płasko na plecach i brzuchu. Wskazane są także przysiady i półprzysiady, chodzenie po schodach, a także ćwiczenia rozciągające. Chorzy na Parkinsona powinni samodzielnie rozpinać i zapinać guziki, otwierać zamki w drzwiach czy pisać na papierze.

W III stadium choroby duże znaczenie odgrywają ćwiczenia równoważne. Dają bowiem stabilność w czasie poruszania się i zapobiegają groźnym upadkom. Warto sięgnąć w tym przypadku po specjalną piłkę do siedzenia.

Parkinson - ćwiczenia w IV i V stadium choroby

Niestety w IV etapie choroby Parkinsona stanie i chodzenie bez pomocy osoby trzeciej jest bardzo trudne. Zaleca się więc poruszani z asekuracją i pomocą opiekuna. Dobrze sprawdzają się także ćwiczenia rozciągające.

W V fazie choroby pacjent jest już w zasadzie całkowicie uzależniony od otoczenia. Cały czas siedzi lub leży. Poruszać się może tylko przy pomocy opiekuna. Konieczne jest sięgnięcie po produkty ortopedyczne np. balkoniki i wózki do nauki chodzenia. Trzeba także zapobiegać negatywnym skutkom długotrwałego leżenia, a więc odleżynom i chorobom układu oddechowego. Pacjentowi należy regularnie zmieniać pozycję i dbać o wydolność jego układu oddechowego, wykorzystując do tego ćwiczenia oddechowe.

Jaką rolę odgrywają rehabilitacja i ćwiczenia w chorobie Parkinsona?

Zadaniem fizjoterapii jest utrzymanie jak najdłużej sprawności fizycznej chorego. Zabiegi mają na celu pobudzanie układu nerwowego pacjenta. Mózg ma zdolność do regeneracji, a ćwiczenia sprawiają, że nabywa pamięć ruchową. Poprawie ulega także siła i koordynacja. Zmniejsza się ryzyko upadków, co jest bardzo niebezpieczne dla seniorów.

Kluczem do sukcesu jest systematyczność i różnorodność. Ćwiczenia przy chorobie Parkinsona muszą zwiększać ogólną wydolność i prowadzić do rozbudowy mięśni. Fizjoterapia musi być jednocześnie dostosowana do możliwości pacjenta. W początkowej fazie ćwiczenia powinny być proste, a sesje treningowe krótkie.

Warto wykorzystywać formy ruchu, które pacjent praktykował jeszcze przed pojawieniem się choroby. W ten sposób nie straci on zapału, który w tym przypadku ma bardzo duże znaczenie. Najważniejsza jest motywacja i systematyczność.

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl