Ból kręgosłupa piersiowego – objawy, leczenie, profilaktyka. Sprawdź, co musisz wiedzieć! 0
Ból kręgosłupa piersiowego – objawy, leczenie, profilaktyka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Odcinek piersiowy to jedna z najmniej ruchomych części kręgosłupa. Coraz częściej zauważamy jednak, że daje ona o sobie znać. Skarżymy się na ból tego odcinka, a lekarza odwiedzają coraz młodsze osoby. Dolegliwości są nieprzyjemne i w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie. Jakie objawy wiążą się z bólem kręgosłupa piersiowego? Jakie są jego przyczyny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i dowiedz się, jak zareagować, by rozwiązać ten problem.

Przyczyny bólu kręgosłupa piersiowego

Istnieje wiele możliwych przyczyn bólu piersiowego odcinka kręgosłupa. Znaczna część tych dolegliwości ma swoje źródło w siedzącym trybie życia, który jest plagą naszych czasów. Spędzamy w tej pozycji niemal całe dnie w pracy i poza nią. Nieprawidłowo dobrane ustawienia biurka, monitora i klawiatury powodują zbyt duże pochylanie się podczas pracy i obciążenie odcinka piersiowego. Kolejnym powodem bólu może być przeciążenie fizyczne. Ciężka praca wymagająca dźwigania lub zbyt duże obciążenie plecakiem mogą spowodować dolegliwości, a lekceważone będą się pogłębiać. U kobiet ból tego odcinka kręgosłupa najczęściej powodowany jest sporym rozmiarem biustu. Choroby cywilizacyjne naszych czasów, takie jak otyłość i niska aktywność fizyczna, niestety dodatkowo wzmagają ból. Rzadziej jego przyczyna leży w dyskopatii piersiowego odcinka kręgosłupa lub w schorzeniach natury internistycznej.

Ból kręgosłupa piersiowego – objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Charakter bólu kręgosłupa szyjnego jest dość zróżnicowany. Chory czuje dyskomfort między łopatkami, a czasem tylko po jednej stronie. Ból promieniuje na wysokości klatki piersiowej, jest kłujący i ostry. Nasilenie i częstotliwość dolegliwości są mocno zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Mogą mieć charakter stały lub nasilać się podczas wykonywania pewnych czynności, np. próby wyprostowania się.

Bólowi części piersiowej kręgosłupa towarzyszą też inne objawy. Zalicza się do nich ból przeszywający żebra i okolice serca. Często dolegliwości te są mylnie odczytywane przez chorego jako objawy chorób serca. Nie ma w tym dziwnego, ponieważ ból może powodować problemy z oddychaniem, a nawet duszności.

Mniej oczywistym objawem jest ból nóg i drętwienie rąk chorego. Może promieniować on również na szyjny odcinek kręgosłupa.

Częstym symptomem dysfunkcji kręgosłupa piersiowego jest to, że ból atakuje w nocy. Dzieje się tak zazwyczaj przy stanie zapalnym, który dotyczy w większości młodych osób. Ból nasila się w dużym stopniu, promieniuje do pośladków i nie mija nawet po odpoczynku.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez dwa tygodnie, najlepiej zgłosić się do lekarza. Możesz próbować radzić sobie domowymi sposobami, jeśli jednak nie przyniosą one ulgi i oczekiwanego efektu, nie wahaj się umówić na wizytę do specjalisty. Zleci on pełną diagnostykę, która wykluczy poważniejsze przyczyny tego stanu. Zazwyczaj potrzebny będzie komplet badań laboratoryjnych i obrazowych. Na pewno nie wolno Ci lekceważyć bólu kręgosłupa piersiowego – jego objawy są dość niespecyficzne i mogą, choć nie muszą, dotyczyć zupełnie innych chorób. Podobne symptomy mogą świadczyć np. o problemach z sercem, dlatego często konieczne będzie wykonanie badania EKG.

Leczenie bólu piersiowego odcinka kręgosłupa

Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze. Jego celem jest zminimalizowanie dolegliwości bólowych. Kiedy potrzebne jest przyjęcie leków, w grę wchodzą środki niesteroidowe i przeciwbólowe. Zaleca się oczywiście fizjoterapię i odciążanie kręgosłupa przy zaostrzeniu objawów. Przy dużych zaniedbaniach i rezygnacji z leczenia na wczesnym etapie sytuacja może skończyć się nawet operacją.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Profilaktyka jest najważniejsza! Co można zrobić, by ból kręgosłupa piersiowego nie dokuczał? Przede wszystkim nie należy się przeciążać. Zdrowa aktywność fizyczna i odpowiednia dieta również pomogą. Duże znaczenie ma odpowiednia organizacja miejsca pracy, jeśli pracujesz w trybie siedzącym. Dlatego też dobrym wyborem będzie podarowanie sobie i swojemu kręgosłupowi nieco ergonomiczności. Takie zalety oferuje Ci np. nasza stacja robocza Sit-Stand Corework Teeter. To wygodne biurko, którego wysokością możesz sterować. Sprawdź sam i przekonaj się, że będzie ono prawdziwą ulgą dla Twojego kręgosłupa!

Komentarze do wpisu (0)

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl